top of page

Thu, 23 Mar

|

Zoom

نگرشی به شخصیتهای شاهنامه

نقاشی از امیرعلی رضازاده فخار. با استناد به ابیاتی چند از شاهنامه در مورد شخصیتی در شاهنامه صحبت می‌کنیم. آقای سیامک هروی هم از بعد اساطیری به شخصیت انتخاب شده خواهند پرداخت. برای شرکت در این جلسه رایگان، نام‌نویسی نمایید. همچنین با ارسال پیام یا کامنتی در همین پست شخصیت انتخابی خود را مشخص نمایید

Registration is closed
See other events
نگرشی به شخصیتهای شاهنامه
نگرشی به شخصیتهای شاهنامه

Time & Location

23 Mar 2023, 19:00 – 21:00 GMT

Zoom

Guests

About The Event

از آنجا که روز زن 8 مارس و در همین ماه برگزار می‌شود، یشنهاد ما شخصیتی از زنان شاهنامه است. البته این پیشنهادی بیش نیست و چنانچه شخصیت دیگری مدنظرتان هست، آنهم عالی است.

برای آشنایی بیشتر با سیامک هروی

 سیامک هروی در خانواده ای ادیب و موسیقی دان و فرهنگی، زاده و بزرگ شد.  مادر: هما وزیری، آموزگار دبیرستان. پدر: دکتر حسینعلی هروی، استاد دانشگاه، حافظ شناس و نویسنده که دوبار برنده جایزه سلطنتی بهترین نویسنده ایران شد. کتاب چند جلدی شرح غزلیات حافظ یکی از نوشته های اوست. آشنایی وی با موسیقی از کودکی با بزرگانی چون کلنل وزیری، عموی مادرش آغاز شد. کلنل وزیری اولین سنگ بنای موسیقی جدید ایران را درسال ۱۳۰۲، با تاسیس مدرسه عالی موسیقی گذارد و بنیانگزار موسیقی ایرانی دستگاهی به سبک علمی بود. شاهنامه، غزل های حافظ و دیگر قطعات ادبی گفتگوی روزانه خانه بود و در چنین محیطی بود که دانه های عشق به ادبیات ایران و موسیقی در وجودش کاشته شد، جوانه زد و به بار نشست. در سال ۱۹۹۰ با همکاری آقای نامی، رادیوی پارسی زبان منچستر را پایه گزاری نمود. در آنجا به شاهنامه خوانی و معرفی موسیقی ۵۰ سال اخیر ایران پرداخت. برای چندین سال در خانه خود میزبان شبهای شعر بود و همراه با دوستان به بررسی کارهای ادبی و شاهنامه خوانی می پرداخت. به پیشنهاد دوستان در مدت قرنطینه، داستانهای شاهنامه را به زبان ساده، بصورت فایلهای صوتی روی اینستا گرام و یوتیوب گذاشت. در مجموع بیشتر از ۳۰ سال است که به کار ادبیات و فرهنگ غنی ایران زمین، بخصوص شاهنامه فردوسی مشغول است.

Share This Event

bottom of page